Wednesday, December 5, 2012

DiY Ripped Jeans!


 My DIY ripped jeans


Trendi i xhinseve te grisuara te viteve 90 eshte akoma shume IN. Shumellojshmeria e tyre varion qe nga xhinset e ngushta e deri tek ato te tipit "boyfriend". Ajo qe me pelqen me shume tek keto xhinse eshte se te lejojne te guxosh te krijosh kombinime chic nga ato me trendy, classy, girly etj. Keshtu duke risistemuar dollapin para sa kohesh, nxora ne drite :P nje pale xhinse te vjetra qe ishin gati per ne kosh. Pastaj mendova mos ti hedh por ti personalizoja pak.


The ripped jeans trend is back from the 90s and are hotter than ever. These  jeans range in a variety of styles - from the  skinny leg to boyfriend jeans. What i love most about them is that you can create chic outfits with distressed jeans by cross-mixing with other styles such as trendy, classy, girly clothes etc. When I clean up my closet, i found an old pair jeans.  So i thought for the next DIY.
Cfare ju duhet:

What you need:
 • Old jeans
 • bleach
 • sponge
 • scissors
Fillimisht do tju beja disa sygjerime. Vendosni ne fillim se sa te grisuara do te krijoni. Mos krijoni shume sepse do tju dali situata nga duart madje sdo dini me cfare ti veshni. Pra ndani mendjen sesi i doni. Perdorni si inspirim ndonje foto qe mund ta gjeni ne internet.
 Me gersheret beni nje prerje te vogel horizontale (ki kujdes te jete e drejte)
Using scissors cut the jeans horizontally ...beni dhe prerjesn e dyte (te gjere aq sa doni)
...make the second cut

Perdorni nje pickatore ose paramanden per te hequr fijet vertikale . Bejeni kete me kujdes qe te mos kepusni fijet horizontale. Do te na duhen me vone.


Use tweezers to remove the vertical threads and be careful with those horizontals. We need them.Duhet te keni pak durin deri sa ti hiqni te gjitha. Rezultati final eshte ky...
This is the final resul...

Pastaj ne sfungjer, hidhni pak zbardhues dhe lyeni fijet horizontale. Bejeni kete procedure me shume kujdes sepse ne momentin e pare qe ju bie nje pike zbardhuesi ne xhinse, nuk ka menyre kthimi mbrapsht. Per te pershpejtuar tharjen, perdorni nje tharse flokesh.

Use the sponge with bleach and bleach those horizontals threads. Be careful with the bleach because only a little bleach can destroy your project! :P


Mund te krijoni shume te grisuar duke ndjekur kete procedure.

Ja si dolen te mijat....:)

Ju do ti beni tuajat? Me dergoni linkun poshte ne koment nese dhe ju i keni bere nje pale xhinse te tilla....

Will you DIY your jeans? if so, sent me a link in the comment...For any question leave a comment below or e-mail me at doityourselfideas@yahoo.com

6 comments:

 1. Great post! Do ta provoj dhe une se me pelqejne shume jeanset e grisura!

  www.najadastyle.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Loving your blog! Follow each other? let me know pretty <3
  Read my blog in ENGLISH, SPANISH and ITALIAN !

  New Post Up!

  Check out my blog:

  ReplyDelete
  Replies
  1. of course. i visited your blog. is beautiful. nice post you have. im following you now :))))

   Delete

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...